Co musisz wiedzieć, wyjeżdżając do pracy za granicą – studenci na holenderskim rynku pracy

W Holandii nieustannie brakuje rąk do pracy, szczególnie w tych sektorach, które cieszą się mniejszym zainteresowaniem Holendrów. Przedsiębiorcy poszukują zatem pracowników spoza kraju, przede wszystkim z państw należących do Wspólnoty Europejskiej.

Praca w Holandii dla polskich studentów

Praca za granicą nadal jest dla polskich studentów atrakcyjną formą polepszenia swojej sytuacji finansowej. Młodzi ludzie decydują się na wyjazd do pracy sezonowej, na przykład na wakacje, niektórzy jednak, korzystając przykładowo z urlopów dziekańskich, wyjeżdżają na dłużej.

Praca w Holandii, którą podejmują polscy studenci, to często zajęcia sezonowe. Oferty, jakie kierują do Polaków agencje pośrednictwa pracy w Holandii, dotyczą przede wszystkim prac ogrodniczych, które są na tyle nieskomplikowane, iż mogą je wykonywać osoby bez długoletniego doświadczenia zawodowego. Nie jest konieczna również znajomość niderlandzkiego. Wystarczy, jeśli zna się podstawy języka angielskiego, aby doskonale sobie poradzić.

W Holandii najwięcej ofert pracy przypada na sezon wakacyjny, wówczas pracodawcy najaktywniej poszukują pracowników sezonowych. Praca w sektorze ogrodniczym również może być wykonywana przez cały rok, gdyż wiele hodowli roślin w Holandii to uprawy szklarniowe.

Co powinien wiedzieć student, wyjeżdżając do pracy w Holandii?

Wyjeżdżając do Holandii w celach zarobkowych, młode osoby mogą uczynić to na dwa sposoby. Po pierwsze – na własną rękę, po drugie – skorzystać z pomocy agencji pośrednictwa pracy za granicą (zarówno polskiej, jak i holenderskiej). Korzystając z pomocy polskiej agencji, dobrze jest sprawdzić, czy jest ona zarejestrowania w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Z kolei jeśli jest to agencja holenderska, musi być wpisana do Krajowej Izby Handlowo-Gospodarczej.

Czym jest i jak uzyskać numer BSN?

BSN to numer umożliwiający identyfikację podatkową. Potrzebny jest on również w trakcie korzystania z pomocy medycznej czy kupowania ubezpieczenia. W celu uzyskania numeru wystarczy udać się do urzędu gminy z dowodem osobistym; otrzymuje się go niemal od ręki. Numer można uzyskać, nie posiadając meldunku, jeśli praca w Holandii trwa krócej niż trzy miesiące. Jego wyrobienie jest darmowe. Często w uzyskaniu numeru BSN pomagają agencje zatrudnienia.

Co to jest CAO?

CAO jest zbiorem przepisów dla pracowników tymczasowych w Holandii, który reguluje obowiązki pracownika i określa jego prawa oraz wynagrodzenie. Umowa podpisywana z holenderskim pracodawcą musi być zgodna z CAO. Przepisy te określają również minimalne wynagrodzenie godzinowe, które w Holandii jest uzależnione od wieku pracownika. Warto sprawdzić, jakie stawki obowiązują w konkretnym przypadku.

Ubezpieczenie studentów w Holandii

Pracownik powinien wykupić pakiet medyczny w Holandii, pracując i mieszkając tam dłużej niż 4 miesiące (nawet jeśli posiada ubezpieczenie w Polsce). Pakiet podstawowy pokrywa koszty leków oraz wizyt u lekarza, ale nie obejmuje na przykład usług dentystycznych. Natomiast EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, potwierdza prawo do korzystania z podstawowych świadczeń w czasie pobytu tymczasowego i należy wyrobić ją w Polsce.

Studenci na holenderskim rynku pracy – legalna praca na umowę

Umowa musi być zrozumiała dla pracownika. Powinna zatem zostać napisana w języku ojczystym kandydata (bądź przetłumaczona). Zawarta i podpisana umowa musi zostać wystawiona z datą pierwszego dnia pracy. Może być to umowa o pracę tymczasową z odpowiednią klauzulą.

Zakwaterowanie studentów w Holandii

Korzystając z pomocy agencji zatrudnienia, zazwyczaj można liczyć również na niedrogie zakwaterowanie, co ma wiele zalet. Mieszkania można szukać także na własną rękę, głównie na stronach internetowych. Należy się jednak wtedy liczyć z wyższym kosztem lokalu i z koniecznością zapłacenia kaucji. Umowy najmu zawierane są zazwyczaj na dłużej, zatem pracownik sezonowy może mieć problem z odzyskaniem kaucji.

Przed wyjazdem do pracy, szczególnie do innego kraju, podstawa to posiadanie najważniejszych informacji. Merytorycznie przygotowana osoba będzie czuła się pewniej nawet w zupełnie nowym otoczeniu, a skorzystanie z pomocy agencji zatrudnienia będzie stanowiło znaczne ułatwienie nie tylko podczas poszukiwania odpowiedniej oferty, lecz także w późniejszym czasie.

Źródło: Beyond Resources – oferty pracy w Holandii

Agata

Redaktor naczelny grupy DMS MEDIA. Codziennie poszerza swoją wiedzę. Chętnie dzieli się nowościami na portalu. W wolnym czasie (którego jest bardzo mało) nurkuje i uprawia sporty wodne.

Read Previous

Wcześniactwo – zagrożenia dla życia i zdrowia dziecka oraz badania USG konieczne do wykonania w pierwszych miesiącach jego życia

Read Next

Czym jest kampania SEM?