Jak dobrać system klimatyzacji do potrzeb domu

Klimatyzacja to systemy elastyczne, które są tworzone pod konkretne oczekiwania użytkowników oraz możliwości techniczne obiektu. Warto wiedzieć, że to inwestor decyduje, jakie urządzenia zostaną zamontowane w pomieszczeniach oraz o budowie całej instalacji. 

Optymalne warunki klimatyczne w pomieszczeniach to jedne z podstawowych oczekiwań użytkowników domów i mieszkań. Tak, jak ogrzewanie pomieszczeń jest jednym z oczywistych elementów wyposażenia obiektu, tak klimatyzacja zaczyna być przez użytkowników odbierana jako konieczność podczas upalnych letnich dni. Gwarancją oczekiwanych warunków klimatycznych w domu czy mieszkaniu jest montaż systemu odpowiednio dostosowanego do możliwości technicznych obiektu.

Split i multi-split – podstawowe systemy klimatyzacyjne w obiektach mieszkalnych

Klimatyzacja typu split zbudowana jest z jednego agregatu zewnętrznego i jednej jednostki wewnętrznej. Zazwyczaj stosuje się ją w niewielkich mieszkaniach, ponieważ może obsłużyć jedno pomieszczenie lub powierzchnię, w której klimatyzowane powietrze będzie się swobodnie rozchodzić. Zaletą tego rozwiązania jest niewątpliwie fakt, że system wymaga niewielkiej pracy przy montażu bez konieczności tworzenia systemu okablowania i orurowania.

Klimatyzacja split jednak nie zdaje egzaminu w przypadku, kiedy mieszkanie lub dom posiada dużą powierzchnię w dodatku dzieloną ścianami. Do obsługi takich obiektów mieszkalnych zaleca się montaż klimatyzacji multi-split. Ten system charakteryzuje się tym, że do jednego agregatu zewnętrznego podłącza się kilka jednostek wewnętrznych. W praktyce może być ich nawet do 5 sztuk. W ten sposób 1 jednostka wewnętrzna może obsłużyć całą powierzchnię mieszkalną złożoną z kilku pokoi.

Na rynku dostępne są klimatyzatory zewnętrzne, które mogą obsługiwać 2, 3, 4 a nawet 5 jednostek wewnętrznych. Wielkość i moc agregatu uzależniona jest od liczby podłączonych do niego klimatyzatorów wewnętrznych – na przykład Toshiba posiada w swojej ofercie 6 jednostek zewnętrznych wykorzystujących czynnik chłodniczy R410A i 7 agregatów stosujących czynnik chłodniczy R32 (najbardziej ekologiczny i bezpieczny dla środowiska).

Zalety klimatyzacji multi-split

W związku z tym, że funkcjonowanie klimatyzacji typu multi-split wymaga wyłącznie jednej jednostki zewnętrznej montaż układu jest znacznie szybszy, niż  instalacja kilku agregatów i odpowiadającej im liczby klimatyzatorów wewnętrznych. Ma to swoje odzwierciedlenie zarówno w długości czasu montażu, jak i jego cenie. Mniejsza długość orurowania i okablowania także wpływa na obniżenie kosztów inwestycji.

Inną kwestią jest lokalizacja agregatu. W przypadku obiektów wielorodzinnych właściciele lokali muszą mieć zgodę na powieszenie agregatu na elewacji budynku od wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. To jasno wskazuje, że łatwiej uzyskają zgodę na montaż jednego urządzenia, niż na instalację np. czterech jednostek. Oczywiście nie trzeba wieszać agregatu na ścianie – może być on ustawiony na tarasie czy balkonie (na to nie potrzeba zezwolenia także w przypadku bloków). W takim przypadku znalezienie odpowiedniej powierzchni nie będzie problemem dla jednego urządzenia, natomiast dla kilku może graniczyć z cudem.

W związku z tym, że system multi-split zasila wyłącznie jeden agregat, także bieżące koszty eksploatacyjne są niższe. Dotyczy to zarówno zużycia energii elektrycznej, jak i ceny za coroczny serwis systemu, nie wspominając już o ewentualnych kwotach za naprawę uszkodzonych części.

Mniejsza liczba agregatów zlokalizowanych na zewnątrz budynku to także wyższa estetyka obiektu. Co więcej, mniej jednostek będzie także generowało mniejszy hałas, co może mieć szczególne znaczenie w ciasnej zabudowie jednorodzinnej lub w przypadku budynków wielorodzinnych.

Klimatyzacja multi-split jest niezwykle elastyczna w zakresie zastosowania jednostek wewnętrznych. To rozwiązanie umożliwia montaż takiego klimatyzatora, który najlepiej będzie się sprawdzał w danym pomieszczeniu. Toshiba na przykład proponuje klientom zarówno jednostki ścienne (4 modele o zróżnicowanych funkcjach), jak i jednostki kanałowe, kasetonowe czy konsole Bi-Flow. To sprawia, że użytkownicy mogą dobrać model, który w pełni spełni ich oczekiwania w zakresie jakości powietrza, systemu nawiewu, energooszczędności czy innych funkcji – np. sterowania za pomocą Wi-Fi.

Źródło: Clima Polska – klimatyzatory Toshiba

Agata

Redaktor naczelny grupy DMS MEDIA. Codziennie poszerza swoją wiedzę. Chętnie dzieli się nowościami na portalu. W wolnym czasie (którego jest bardzo mało) nurkuje i uprawia sporty wodne.

Read Previous

Czym jest kampania SEM?

Read Next

Wyprzedaże rocznika 2019 – nowe auta w okazyjnej cenie