Rola żelaza w naszym organizmie

Żelazo to jeden z najważniejszych pierwiastków chemicznych, jaki powinien znaleźć się w naszym organizmie. Jeżeli nie zadbamy o odpowiednią suplementację, to możemy zachorować na wiele schorzeń. Warto wiec dokładnie zapoznać się z rolą żelaza w naszym organizmie oraz metodami jego suplementacji. Warto również dowiedzieć się, jakie objawiają się niedobory tego pierwiastka w naszym organizmie, aby móc się przed tym ustrzec w przyszłości.

Niedobór żelaza w organizmie

Jeżeli zauważamy u siebie takie objawy, jak chroniczne zmęczenie, to pora na oznaczenie żelaza w naszym organizmie podczas badań. Wykonuje się je podczas zwykłego badania morfologicznego. Prawdopodobnie większość ludzi przynajmniej raz miała już wykonywane takie badanie, gdzie poziom żelaza był oznaczony. Jeżeli wychodzi na nim niedobór, to koniecznie należy pomyśleć o odpowiedniej suplementacji, ponieważ żelazo pełni wiele ważnych funkcji, do których należy zaliczyć produkcję hemoglobiny. Niedobór żelaza może prowadzić do rozwoju anemii – choroby krwi. Rozróżnia się łagodne objawy anemii, jak również te mocniejsze, które mogą doprowadzić do dłuższego pobytu w szpitalu.

Dieta bogata w żelazo

Szacuje się, że blisko dwa miliardy ludzi na świecie cierpi na niedobór żelaza w organizmie. Czym jest to spowodowane? Spożywaniem produktów ze zbyt mała ilością tego pierwiastka lub spożywaniem takich produktów, które powodują szybsze wypłukanie żelaza z naszych organizmów. Jeżeli chcemy zadbać o jego odpowiedni poziom, to powinniśmy spożywać takie produkty, jak kiszona kapusta, sezam, produkty pełnoziarniste. Takie rzeczy – roślinne produkty żywnościowe bogate w żelazo – polecane są wegetarianom. Bowiem nie można zapominać, że największe ilości żelaza znaleźć można jednak w mięsie. Nie jest jednak powiedziane, że wegetarianie cierpią na niedobór żelaza. Nic bardziej mylnego, o ile dbają o swój odpowiedni plan żywieniowy. Ich zasoby żelaza są dobre, jednak nie są tak bogate jak u osób spożywających regularnie mięso różnego rodzaju.

Agata

Redaktor naczelny grupy DMS MEDIA. Codziennie poszerza swoją wiedzę. Chętnie dzieli się nowościami na portalu. W wolnym czasie (którego jest bardzo mało) nurkuje i uprawia sporty wodne.

Read Previous

Obfite cykle miesiączkowe

Read Next

Wyznaczanie celów w biznesie