Żyjmy ekologicznie – zakładamy instalację na gaz propan

Ekologia i życie w zgodzie z naturą jest coraz bardziej na czasie. Nie jest to już tylko moda czy nowoczesne spojrzenie na świat. To styl życia i sposób urządzania swojej codzienności – tak by była ona możliwie jak najmniej obciążająca dla otaczającego nas środowiska. Daje to wymierne korzyści w postaci czystszego powietrza i lepszego samopoczucia. A im więcej osób przekona się do ekologicznego życia, tym łatwiej i wyraźniej będzie można zauważyć wszystkie płynące z tego korzyści. Jak ma się do tego instalacja na gaz propan? Wyjaśniamy.

Elementy instalacji na gaz propan

Inwestycja w instalację na gaz propan zawiera w sobie kilka różnych elementów. Jednymi z najważniejszych są zbiornik na gaz oraz kocioł zasilany gazem propan. Warto mieć świadomość, że są to największe, a jednocześnie najdroższe elementy składowe instalacji. Jednak do tego należy pamiętać o wszystkich rurkach, które połączą ze sobą poszczególne elementy. Zbiornik posadowiony na posesji, piec w kotłowni i łączące to wszystko ze sobą oraz z kaloryferami elementy, nazywamy razem instalacją na gaz propan. Taka instalacja może tanio, efektywnie i przede wszystkim ekologicznie ogrzewać cały dom. Co ważne, zakładając nową instalację na gaz propan nie ma potrzeby przerabiania dotychczas istniejących kaloryferów. Niezależnie od tego czy dom jest wyposażony w ogrzewanie podłogowe, czy w tradycyjne kaloryfery podokienne, będą one w pełni kompatybilne z kotłem na gaz propan.

Ekologicznie z propanem

Można powiedzieć, że gaz propan zapracował sobie na miano najbardziej ekologicznego paliwa opałowego. Obciążenie środowiska jakie wywołuje spalanie gazu propan, jest porównywalne z wykorzystaniem baterii fotowoltaicznych czy farm wiatrowych. Oznacza to, że zagrożenie dla środowiska niemal zupełnie nie występuje. Najbardziej szkodliwym elementem różnorodnych materiałów i surowców opałowych są spaliny powstające w wyniku ich spalania. Najczęściej do atmosfery uwalniane są węglowodory aromatyczne, gazy niskiej emisji oraz cząsteczki wchodzące w skład smogu. Za największego winowajcę uważa się węgiel kamienny. Jednak warto zauważyć, że dotychczas wychwalany ekogroszek również nie jest paliwem idealnym. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się ogrzewanie propanem.

Dlaczego propan jest uważany za najbardziej ekologiczny opał?

Na określenie propanu najbardziej ekologicznym opałem dostępnym na rynku, złożyło się kilka elementów. Jeden z nich to fakt, że w procesie spalania nie powstają i nie wydzielają się do środowiska żadne toksyczne czy szkodliwe produkty. Co więc powstaje? Przede wszystkim bardzo duże ilości ciepła. Gaz propan jest ceniony przez użytkowników za swoją wysoką wydajność opałową. Oprócz ciepła otrzymujemy dodatkowo czystą wodę i niewielkie ilości dwutlenku węgla. I to wszystko, nic więcej.

Woda może zostać z powodzeniem odprowadzona do kanalizacji, choć ze względu na swoją czystość nie stanowi zagrożenia dla środowiska. Natomiast dwutlenek węgla w krótkim czasie zostanie przekształcony w tlen przez okoliczne drzewa. Można więc powiedzieć, że wszystkie spaliny „rozejdą się” i w krótkim czasie nie będzie po nich śladu. Jest to o tyle ważne, że decydując się na ogrzewanie propanem, inwestujemy w czystość swojego najbliższego otoczenia – powietrza, gleby oraz wód gruntowych w najbliższym sąsiedztwie naszego miejsca zamieszkania. Samo powstawanie instalacji również pozostaje neutralne dla środowiska. Żadne toksyczne substancje nie są uwalniane ani do atmosfery, ani też do gleby czy wód gruntowych.

Nawet zbiorniki podziemne, umieszczane na stałe pod powierzchnią ziemi, nie stanowią zagrożenia z ekologicznego punktu widzenia. Wykonane są z całkowicie bezpiecznych i nietoksycznych materiałów, które nie wchodzą w reakcje z glebą. Ich szczelność także nie może budzić żadnych wątpliwości. Przed zakopaniem zbiornika jego szczelność jest dokładnie sprawdzana, a następnie wymagane są obowiązkowe, okresowe kontrole szczelności, które wykryją każdy, nawet najdrobniejszy przeciek. Taka dbałość jest wymagana nie tylko dla bezpieczeństwa ludzi, ale również środowiska. Jeśli więc ekologia leży ci na sercu, to wybierz ogrzewanie propanem. Bądź eko i zainwestuj w instalację na gaz propan.

Źródło: LPG Direct – dostawca gazu grzewczego i LPG

Aleksander

Biznesmen z pasją do dzielenia się wiedzą. Inwestycje i nowe technologie to jego codzienność. Chętnie pisze o tym artykuły.

Read Previous

Sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności – poznaj ich zalety

Read Next

Jesienne utrzymanie zieleni w parkach, ogrodach i na działkach