Wcześniactwo – zagrożenia dla życia i zdrowia dziecka oraz badania USG konieczne do wykonania w pierwszych miesiącach jego życia

Mimo ogromnych postępów medycyny, lekarze i badacze wciąż nie znają przyczyn przedwczesnych porodów. Nie mniej jednak personel medyczny jest w stanie pomóc większości przedwcześnie urodzonych dzieci. Dzięki odpowiednim badaniom diagnostycznym, lekarze są w stanie stwierdzić, jaki jest poziom rozwoju wcześniaków, jakie narządy i organy należy jeszcze wspomóc w ich dojrzewaniu. Dlatego też tak ważne są badania profilaktyczne u noworodków, w szczególności u wcześniaków. Podpowiadamy, jakie badania USG są konieczne do wykonania w pierwszych miesiącach życia wcześniaków.

Czym jest wcześniactwo?

Wcześniactwo to zjawisko dotyczące dzieci urodzonych przed wyznaczonym terminem. Dotyczy noworodków urodzonych pomiędzy 22 a 37 tygodniem ciąży; jest to niezwykle niejednorodna grupa dzieci. Ta niejednorodność wynika z dużej rozpiętości czasu, na który przypada najbardziej dynamiczny rozwój dziecka. Stan wcześniaka w dużej mierze zależy od tygodnia ciąży, w którym maleństwo przyjdzie na świat oraz od jego indywidualnego tempa rozwoju. 

Waga urodzeniowa wcześniaków, które przyszły na świat przed 28 tygodniem ciąży nie przekracza 1000 g, a co za tym idzie, ich stan jest dużo poważniejszy. Natomiast wcześniaki urodzone pomiędzy 34 a 37 tygodniem ciąży mają znacznie mniej problemów zdrowotnych, wymagają krótkiego pobytu w inkubatorze, a w rozwoju szybko doganiają dzieci urodzone w terminie. Wcześniactwo dotyczy około 6% porodów rocznie.

Zagrożenia dla życia i zdrowia wcześniaków

Najczęstszym powikłaniem występującym u dzieci urodzonych przedwcześnie jest niewydolność oddechowa, która wynika z niedojrzałości płuc maluszków i ich niezdolności do sprawnej pracy. Na szczęście problemom tym można z powodzeniem zaradzić. Oprócz tego, wcześniaki w pierwszych dobach życia wymagają oceny wydolności krążenia, monitorowania częstotliwości rytmu serca, ciśnienia tętniczego i określenia objętości wydalanego moczu. Narażone są także na zaburzenia termoregulacji, hipoglikemię i żółtaczkę. Ponadto dzieci urodzone przedwcześnie są bardziej narażone na infekcje. Często spotykane są powikłania związane z brakiem odporności własnej dziecka. Skutkuje to występowaniem zapalenia płuc, zakażenia uogólnionego (sepsa) czy martwiczego zapalenia jelit.

Badania USG konieczne do wykonania w pierwszych miesiącach życia wcześniaków

Wcześniaki pozostają pod baczną obserwacją lekarzy pediatrów i neonatologów. Nawet po opuszczeniu szpitala wraz z mamą, rodzice muszą zadbać o regularne monitorowanie postępów w rozwoju dziecka. Najlepiej nadają się do tego badania USG, które wpisały się już w kalendarz badań wymaganych u noworodków

Badanie USG jest doskonałe dla maluszków, ponieważ nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania oraz nie ma absolutnie żadnego negatywnego wpływu na organizm noworodka. Rodzice powinni pamiętać o zgłoszeniu się ze swoją pociechą w pierwszych tygodniach jej życia, na trzy najważniejsze badania USG, tj. przezciemiączkowe badanie USG mózgu, badanie USG bioderek i badanie USG jamy brzusznej.

Przezciemiączkowe badanie USG mózgu

Przezciemiączkowe badanie USG mózgu przeprowadzane jest przez ciemiączko. Jest to możliwe, gdyż u noworodków i niemowląt kości czaszki są miękkie i jeszcze nie do końca zrośnięte. Badanie to pozwala na precyzyjną ocenę mózgu maluszka oraz zdiagnozowanie licznych problemów neurologicznych.

Badanie USG bioderek

Badanie USG bioderek jest wykonywane w celu oceny rozwoju panewek biodrowych. Dość powszechnie u niemowląt diagnozowana jest dysplazja stawu biodrowego, czyli niewłaściwie rozwinięta panewka biodrowa. Schorzenie to wcześnie wykryte zostaje poddane leczeniu i w przyszłości nie daje żadnych objawów, ani dolegliwości. Dlatego też tak ważne jest przeprowadzenie badania USG bioderek na wczesnym etapie życia.

Badanie USG jamy brzusznej

Badanie USG jamy brzusznej również należy do obowiązkowych badań profilaktycznych u wcześniaków. Pozwala wykryć liczne nieprawidłowości w obrębie jamy brzusznej dotyczące organów w niej zlokalizowanych. Lekarz ocenia wielkość i strukturę poszczególnych organów, aby ocenić poziom ich rozwoju.

Źródło: Gabinet USG – badania USG

Agata

Redaktor naczelny grupy DMS MEDIA. Codziennie poszerza swoją wiedzę. Chętnie dzieli się nowościami na portalu. W wolnym czasie (którego jest bardzo mało) nurkuje i uprawia sporty wodne.

Read Previous

Tworzenie profesjonalnych prezentacji multimedialnych- zainwestuj w lepszą prezentację swojej firmy!

Read Next

Co musisz wiedzieć, wyjeżdżając do pracy za granicą – studenci na holenderskim rynku pracy