Zbiornik naziemny i podziemny – jak wybrać?

Zakup zbiornika na gaz propan jest nieodzownym elementem całej inwestycji. Trzeba wybrać jego pojemność i miejsce posadowienia na działce. Dodatkowo inwestorzy mają możliwość zakupu zarówno nowych, jak i używanych zbiorników na gaz. Jednak to nie wszystko. Zbiorniki w każdej pojemności występują zarówno w wariancie naziemnym, jak i podziemnym. W takim razie jak wybrać? Na który z nich się zdecydować? Podpowiadamy u kogo najlepiej spisze się zbiornik naziemny, a komu polecane są zbiorniki podziemne.

Zbiornik na gaz – nieodzowny element instalacji na propan

Wyposażenie instalacji gazowej zasilanej propanem w zbiornik na gaz jest niezbędne. Zbiornik posadowiony na terenie posesji przechowuje płynny propan. Ponadto pełni rolę swego rodzaju podajnika, z którego propan jest bezpośrednio przesyłany do kotła gazowego. Z tego powodu instalacje tego typu nazywane się również zbiornikowymi instalacjami gazowymi. Przy wyborze zbiornika na gaz powinniśmy dostosować jego pojemność do naszych potrzeb oraz trzeba pamiętać, że możemy zdecydować się zarówno na zbiornik naziemny, jak i podziemny. Warto więc znać różnice pomiędzy obydwoma typami.

Zbiorniki naziemne na gaz płynny propan

Naziemne zbiorniki na gaz propan to jedna z możliwości, jakie mamy wyposażając się w nową instalację zbiornikową. Dostępne są w różnych pojemnościach, w zależności od potrzeb użytkownika. Zbiornik taki zostaje posadowiony na działce, na której zlokalizowany jest budynek zaopatrywany w gaz.

Zbiornik naziemny na płynny propan zostaje posadowiony na specjalnie przygotowanej płycie fundamentowej. Umieszcza się go na powierzchni gruntu i nie zakopuje ziemią. Można go jednak dyskretnie ukryć za krzewami lub niewielkimi drzewkami. Konkretne wytyczne dotyczące lokalizacji można znaleźć w przepisach dotyczących warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Opisane są tam dokładne minimalne odległości, jakie naziemny zbiornik na gaz musi zachować. Zbiornik naziemny od swojego podziemnego odpowiednika różni się także ceną. Wariant naziemny jest nieco tańszą opcją.

Podziemne zbiorniki na propan

Podziemny zbiornik na gaz to sprzęt, który podobnie jak swój naziemny odpowiednik występuje w różnych rozmiarach i pojemnościach. Wielkość zbiornika można z łatwością dostosować do przewidywanego zużycia gazu w danym gospodarstwie domowym. Podziemny zbiornik na gaz lokalizuje się na tej samej posesji co budynek, w którym założono instalację gazową. Przed umieszczeniem go na działce niezbędne jest przygotowanie wykopu, w którym zostanie on posadowiony.

Podobnie jak w przypadku zbiorników naziemnych, dla zbiorników podziemnych na gaz propan obowiązują konkretne wytyczne dotyczące minimalnych odległości od określonych elementów podwórka. Dokładne informacje na ten temat można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Podziemny zbiornik na gaz propan może zostać przykryty ziemią całkowicie lub tylko częściowo. Zależy to od tego, jak zadecyduje jego właściciel. W przypadku całkowitego zakopania zbiornika na gaz na jego powierzchni można zasiać trawę lub zorganizować rabatkę. Dzięki temu będzie on doskonale ukryty i niemal zupełnie niezauważalny. Zbiorniki podziemne są jednak nieco droższe od swoich naziemnych odpowiedników.

Jak wybrać pomiędzy zbiornikiem podziemnym a naziemnym?

Niezależnie od wybranej pojemności zbiornika na gaz propan, możemy zakupić go w wersji naziemnej lub podziemnej. Tak więc jakie czynniki decydują o wyborze pomiędzy naziemnym a podziemnym zbiornikiem na gaz? Są to upodobania estetyczne inwestora oraz wielkość działki. Pierwszy z wymienionych czynników odnosi się do indywidualnych preferencji właściciela działki. Wybór zbiornika może być więc uzależniony od tego czy inwestor chce aby sprzęt ten pozostawał całkowicie ukryty – wtedy wybierze zbiornik podziemny, czy też widoczność zbiornika na gaz zupełnie mu nie przeszkadza i wówczas wybiera wariant naziemny.

Dodatkowo czynnikiem decydującym jest wielkość działki. Wiąże się to z minimalnymi odległościami, jakie zbiornik musi zachować od budynków czy granicy działki. Z tego też powodu zbiorniki naziemne polecane są dla większych posesji, a zbiorniki podziemne częściej umieszcza się na mniejszych działkach. Jest tak dlatego, że wspomniane już minimalne odległości są o połowę mniejsze dla zbiorników podziemnych, niż to jest wymagane w przypadku zbiorników naziemnych na gaz płynny propan.

Aleksander

Biznesmen z pasją do dzielenia się wiedzą. Inwestycje i nowe technologie to jego codzienność. Chętnie pisze o tym artykuły.

Read Previous

Czy stopery do uszu skutecznie ochronią nasz słuch w pracy?

Read Next

Dobry rzeczoznawca budowlany – czyli jaki?