Transport lotniczy – kto z niego korzysta i dlaczego

Transport lotniczy jest usługą, która polega na przewozie towarów drogą powietrzną w praktycznie każde miejsce na ziemi. Taki transport może być realizowany w postaci jednorazowego przelotu, albo być rozłożony na kilka oddzielnych.

Samolot jest niezwykle efektywnym środkiem transportu, a duże samoloty transportowe są w stanie przewieźć jednorazowo nawet 120 ton towaru. Istnieje kilka rodzajów transportu lotniczego, a mianowicie:

  • transport lotniczy cargo, który jest realizowany w systemie door to door, bądź od lotniska do lotniska;
  • kurierski transport lotniczy, który polega na przewożeniu niewielkich przesyłek, jaki jest realizowany przez wiele firm kurierskich; zazwyczaj przesyłki są przewożone w postaci zbiorczych ładunków regularnymi lotami;
  • transport morsko-lotniczy, który jest usługą należącą do transportu multimodalnego, jaka stanowi połączenie transportu lotniczego oraz morskiego.

Jednocześnie transport lotniczy stanowi najbardziej nowoczesną i dynamicznie rozwijającą się gałąź transportu, jednak jego wadą są wysokie ceny za usługi przewozowe. Jest to przede wszystkim spowodowane faktem, iż transport lotniczy opiera się na skomplikowanych środkach lokomocji oraz nawigacji i obsługi naziemnej, a także wymaga zaangażowania wielkich kapitałów oraz zatrudnienia wysoko wykwalifikowanych kadr.

Za rozwojem transportu lotniczego przemawia jednak największa prędkość przewozowa a także niewielka presja, jaką wywiera on na środowisko naturalne, istotne jest też stosunkowo duże bezpieczeństwo przewozów w porównaniu, na przykład z transportem samochodowym. Stale zwiększa się również znaczenie lotniczych przewozów towarowych realizujących międzykontynentalne ekspedycje świeżych warzyw i owoców, jak również kwiatów, elektroniki, leków oraz przesyłek pocztowych.

Do zalet tego rodzaju transportu należy zatem:

  • największy możliwy zasięg,
  • szybkość,
  • wysoki poziom bezpieczeństwa.

Co przewozi się transportem lotniczym?

Rozwój transportu lotniczego determinują ogólne przemiany oraz trendy rozwojowe światowych rynków. Pozwala on na aktywizację licznych gałęzi gospodarki, jednocześnie silniej wpływa na rozwój rynku dóbr oraz usług, aniżeli inne rodzaje gospodarczej aktywności. Jest on realizowany przede wszystkim w międzynarodowej wymianie towarów, jego najważniejszy atut stanowi krótki czas przewozu.

Ładunki, jakie najczęściej przewożone są drogą lotniczą to:

  • łatwo psujące się towary;
  • towary, jakie szybko tracą na wartości;
  • towary, które są wrażliwe na transport;
  • towary o wartości podwyższonej,
  • artykuły spożywcze (a przede wszystkim owoce cytrusowe);
  • rośliny (zazwyczaj kwiaty) oraz zwierzęta;
  • przesyłki ekspresowe o krótkim terminie doręczenia;
  • artykuły o drobnej masie oraz objętości;
  • części zamienne i akcesoria do produkcji.

Transport lotniczy jest również wykorzystywany do przewozu ładunków ponadgabarytowych, co jednak jest nieco ograniczone z uwagi, iż nie wszystkie porty lotnicze mogą obsługiwać duże samoloty transportowe.

Samoloty wykorzystuje się także do przewozu ładunków niebezpiecznych, podczas którego  wymagane jest spełnianie restrykcyjnych norm krajowych i międzynarodowych oraz uzyskiwanie stosownych zezwoleń.

Komu dedykowana jest usługa transportu lotniczego?

Z transportu lotniczego korzysta coraz więcej firm, którym zależy na szybkiej dostawie towaru, ale również takich, dla których istotną rolę odgrywa bezpieczeństwo przewozu. Są to firmy z branży spożywczej, przemysłowej, a także farmaceutycznej, przedsiębiorstwa, eksportujące i importujące elektronikę, a ostatnio również firmy, zajmujące się sprowadzaniem części zamiennych do samochodów. Tak duże przedsiębiorstwa, jak i firmy z sektora MŚP korzystają z transportu lotniczego, zależy to bowiem od ich konkretnych potrzeb, a liczba tak jednych, jak i drugich z każdym rokiem wzrasta. Dużą zasługę w popularyzacji tej gałęzi transportu mają firmy spedycyjne, które są w stanie wyszukać oraz zorganizować transport lotniczy, który będzie odpowiadałwymaganiom klientów tak w odniesieniu do kosztów, jak też czasu usługi.

Źródło: Spedycja międzynarodowa – Symlog Warszawa

Aleksander

Biznesmen z pasją do dzielenia się wiedzą. Inwestycje i nowe technologie to jego codzienność. Chętnie pisze o tym artykuły.

Read Previous

Przygotowanie samochodu na zimę

Read Next

Sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności – poznaj ich zalety